teryho chataTéryho chatu postavili roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. Prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy r. 1983. Od začiatku nesie meno banskoštiavnického „lekára chudobných" Edmunda Téryho (1856 - 1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky a z okolitých štítov prvý vystúpil r. 1876 na Prostredný hrot a r. 1877 na Pyšný štít. Téryho chata bola najvyššie položenou chatou v Rakúsko-Uhorsku do roku 1918.
Roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci - horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier. Viaže sa k nej meno tatranského beletristu - chatára Bela Kapolku.

Poloha a prístup
Téryho chata (Terinka) sa nachádza v hornej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách.
Jediný celoročný prístup na túto chatu je z Hrebienka najskôr po červenej značke k Zamkovského chate a odtiaľ po zelenej. Červená a prvá polovica zelenej sú len mierne stúpanie, ale potom treba vystúpať veľký kopec a za ním ešte jeden menší. V lete to ide celkom dobre vďaka serpentínam. V zime sa ide priamo hore a je to celkom slušná strmina.

História
Téryho chatu dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok na základe osobnej iniciatívy Edmunda Téryho (1856 - 1917), banskoštiavnického lekára a priekopníka horolezectva, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata, v Uhorsku. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách, otvorená celoročne. Projektantom objektu bol významný spišskosobotský architekt a staviteľ Gedeon Majunke, autor drevených r.k. kostolov v Starom a Dolnom Smokovci. V medzivojnovom období Téryho chatu prevádzkoval Klub čsl. turistov, počas vojny a po nej Klub slovenských turistov a lyžiarov, od roku 1991 s.r.o. Slovenské Karpaty a v súčasnosti Turservis KST s.r.o., ktorý objekt prenajal chatárovi M. Jílkovi. V rokoch 1983-84 prešla Téryho chata rozsiahlou rekonštrukciou, ale napriek tomu si dodnes zachovala svoj typický vzhľad podľa Majunkeho koncepcie z prelomu storočí.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Podujatia