zamkovskeho chataZamkovského chata stojí vo Vysokých Tatrách na území Tatranského národného parku v ústí Malej Studenej doliny na hornej hranici lesa v nadmorskej výške 1475 m n.m. GPS 49°10'25.82”S – 20°13'10.69”V.
Je cieľom ľahších a kratších túr pre rodiny s deťmi, alebo pre tých, ktorí sa jednoducho chcú prejsť z Hrebienka trochu ďalej. Je zastávkou na ceste ku Skalnatému Plesu či k Téryho chate. Turistický chodník smerujúci ku Zamkovského chate je nenáročný, celoročne otvorený a schodný v pevnej športovej obuvi.

Poloha a prístup
Leží na križovatke dvoch turistických trás. Červenej značky – tatranskej magistrály (úsek Skalnaté Pleso–Hrebienok) a zelenej značky smerujúcej k Téryho chate. Výstup z Hrebienka trvá v priemere 45 minút. Chata je otvorená celoročne. Cestou môžete vidieť tri Studenovodské vodopády a trochu vyššie Obrovský vodopád, ktoré sú ozdobou Malej Studenej doliny.

História
Chatu postavil v rokoch 1942-43 známy horský vodca a horolezec Štefan Zamkovský s manželkou Ľudmilou. Narodil sa 25.12.1907 v Levoči. Vo Vysokých Tatrách začínal ako vysokohorský nosič pre Zbojnícku chatu a Téryho chatu. V roku 1936 sa stal chatárom na Téryho chate. V roku 1934 sa stal horským vodcom I. triedy a vyslúžil si povesť spoľahlivého spoločníka v horách. Vodenie mu bolo záľubou spôsobom sebarealizácie a prostriedkom získavania dobrých priateľov, ktorí mu v značnej miere dopomohli k výstavbe vlastnej chaty v ústí Malej Studenej doliny. V období II. svetovej vojny poskytla Zamkovského chata a jej okolie úkryt prenasledovaným politickým utečencom, partizánom, židovským rodinám. Po znárodnení chaty bol Štefan Zamkovský úradnou mocou poverený správou Bilíkovej chaty. O niekoľko týždňov ho označili za bývalého kapitalistu, pozbavili miesta a vykázali z Tatier. V roku 1992 bola chata v rámci reštitúcie vrátená potomkom Štefana Zamkovského. Od r. 1996 je nájomníčkou a chatárkou Ing. Jana Kalinčíková.

Túry
Z chaty sa dá ísť na Hrebienok a Skalnaté Pleso alebo Téryho chatu. Túra po červenej značke – Hrebienok–Skalnaté pleso je nenáročná, len s miernym stúpaním s krásnymi pohľadmi na les, potok, vodopády, a asi po desiatich minútach od Zamkovského chaty až po Skalnaté pleso s krásnymi výhľadmi do Tatranskej kotliny.
Zelená značka od Zamkovského chaty vedie na Téryho chatu. Odtiaľ je možné pokračovať do sedla Sedielko alebo Priečneho sedla. Tieto túry, ako aj túra na Téryho chatu patria medzi náročnejšie. Malá Studená dolina je v zime húfne navštevovaná skialpinistami. Horolezcov určite zaujme lezenie na ľade.
Letná turistická sezóna je charakteristická otvorením zimných uzáverov značkovaných turistických chodníkov (15.6. – 31.10.). Zamkovského chata je ideálnym východiskovým miestom pre vysokohorské túry s rôznym stupňom obtiažnosti. Pre záujemcov o túry po neznačkovaných chodníkoch a štítoch zabezpečíme horského vodcu.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Podujatia